Do středy 30.4.2025 můžete využít na poslední chvíli ještě možnosti individuální cenové nabídky v cenách roku 2024. Nenechte si ji utéct! 

Stavební povolení

Budete potřebovat tyto podklady :

  1. Územně plánovací informaci na budoucí stavební pozemek
  2. Geometrický plán pozemku
  3. Výškopisné a polohopisné zaměření
  4. Radonový průzkum
  5. Pedologický průzkum složení podloží, vsakování vod
  6. Formální stav sítí a přípojek včetně přístupu ze sousedních  pozemků
  7. Před podáním písemné souhlasy sousedů

Jak probíhá celý proces stavební přípravy 

  1. Přípravná projekční část

Zahrnuje práce projekčního charakteru. Investor dodává připravené podklady a-g) a  jedná s projektantem. Výsledek jejich vzájemné komunikace je projekt domu, který umístí na pozemku s předpokládaným vedení sítí. V této fázi také dokládá projekt ve výchozí podobě s přílohami pro banku za účelem odhadu budoucí ceny domu – tzv. podklady pro hypotéku. Celá přípravná část končí odsouhlasením návrhu projektu a situačního plánu.

2. Přípravná inženýrská část

Je nejdůležitější, nejobsažnější etapou celého procesu. Téměř všichni zájemci o výstavbu si vyhledají informace o stavebním povolení dotazem ve vyhledávačích a jsou přesvědčeni, že zpracováním projektu a situačního plánu část přípravy končí, „projekt“ přinese na stavební úřad a podá si žádost. Přitom samotný inženýring tvoří dvě třetiny veškeré iniciativy za účelem vydání souhlasu, vyžaduje odborné znalosti a orientaci ve stavebním zákonu a jeho aktualizacích. Tvoří jej komunikace s dotčenými stranami, stanovenými zákonem a podmíněných stavebním úřadem, končícím vyjádřením každého z nich. Ten, kdo tuto činnost zajišťuje, musí mít aktuální znalosti, vědět koho a jakým způsobem kontaktovat, s ním komunikovat a výsledek v podobě vyjádření dotčené strany posléze zapracovat do projektu a situačního plánu. Dotčenými stranami jsou např. Energetika, povodí dané lokality atd. V současné době zcela běžně komunikujeme s minimálně deseti a více subjekty individuálně u každého domu, je to tedy náročná a odpovědná činnost, která vyžaduje více času.

Jak probíhá část vlastního povolení stavby

3. Část povolení stavby

Projektant do projektu zanese a zaeviduje činnosti z inženýrské části a další nezbytné podklady, bez nichž by příslušný stavební úřad souhlas nevydal, všeobecně nejznámější je statický výpočet, nebo např. Průkaz energetické náročnosti budovy. Z uvedeného vyplývá, že tyto podklady se nedají připravit předem, neboť přípravná projekční činnost a provedený inženýring mohou změnit charakter i umístění stavby do té míry, že se výsledky do nich zásadním způsobem promítnou. Po sumarizaci veškerých podkladů se zasílá v digitální podobě na portál stavební správy a očekávat vydání souhlasu, pokud si příslušný stavební úřad nedožádá doplnění.

4. Realizace až ke kolaudaci

Po vydání souhlasu se stavbou musí investor nechat stavbu vytýčit geodetem, dodat mu potřebné podklady a informace k úkonům souvisejících se zaměřením pro budoucí stavbu tak, aby vše provedl najednou a nemusel se na stavbu s každou započatou stavební etapou vracet. Po dokončení výstavby, dojde li v průběhu k odchylkám či změnám nutným zanést do projektu se projekt upraví do závěrečné podoby po těchto úpravách včetně vedených přípojek a vše se spolu s dalšímu dokumenty předává na kolaudaci. Poté stavebník konečně může dům nechat zanést do katastru s přiděleném popisného čísla.

 

 

Příprava